Dzieci z Ukrainy już są w polskiej szkole. Jeśli jeszcze gdzieś nie dotarły, to i tak jest już najwyższa pora, by przygotować się na ich przybycie. Oto moje pomysły na pierwsze działania.
1. Etykiety
Podpiszcie po ukraińsku stołówkę, toalety i inne miejsca w szkole. Przy wejściu umieśćcie drogowskazy do ważnych miejsc i do sal o określonych numerach. W toaletach wywieście informację “Туалетний папір викидаємо в унітаз.” (“Papier toaletowy wrzucać do sedesu.”)*. Etykiety do wydruku już szykuję dla odbiorców newslettera!
2. Ogłoszenia
Jedną konkretną tablicę przeznaczcie na ogłoszenia w języku ukraińskim dla uczniów i rodziców. Poproście pierwszych gości o pomoc w tłumaczeniu różnych informacji o szkole, np. rozkładu dzwonków.
3. Adaptacja
Przygotujcie program aklimatyzacji. Dobrze, by przez pierwszy semestr / miesiąc / tydzień dzieci nie chodziły na lekcje, ale oswajały się ze szkołą i uczyły podstawowych wyrażeń po polsku pod opieką pedagoga/psychologa lub nauczycieli-wolontariuszy po godzinach. Nie wrzucajcie uczniów od razu do klas, nie wiedząc, kim są, jak się z nimi porozumieć i w jakim są stanie! Jeśli macie trudności logistyczne, zajęcia adaptacyjne mogą się odbywać po południu. To ważne z tego powodu, że w ukraińskiej szkole nie jest znane zjawisko relacji ucznia z nauczycielem. Nie możemy liczyć, że dzieciaki same poproszą o pomoc lub rozmowę. Psycholog nie jest zatrudniony w każdej szkole, a o pedagogu szkolnym nikt nie słyszał. Jeśli chcemy później jakkolwiek wspierać tych uczniów, musimy ich nieco oswoić i pokazać, jak to działa w Polsce. Szczególnie ważne, by dzieci z Ukrainy wiedziały, że mogą zwrócić się po pomoc do dorosłych.
4. Tłumacze
Przygotujcie identyfikatory dla uczniów i nauczycieli, którzy władają językiem ukraińskim i rosyjskim, z taką właśnie informacją.
5. Przygotowanie klas
Zanim do klas dołączą pierwsi uczniowie, z Ukrainy przygotujcie dzieciaki na ich powitanie, wskazując na prawidłowe i nieprawidłowe zachowania oraz wyjaśniając, jak może zachowywać się osoba w kryzysie / po traumie. Wskazówki do przeprowadzenia takich zajęć znajdą się niebawem w newsletterze. Jeśli chcesz otrzymywać dodatkowe materiały, zapisz się do newslettera na www.wychowujemy.com.pl .Damy radę!
*) Ukraińskie rury są delikatniejsze niż nasze , więc tam papier ląduje w koszu na śmieci. Za tę i inne porady z serca dziękuję Teresce!
Uwaga!
Potrzebujesz więcej pomysłów i materiałów? Nie ma sprawy! Są TUTAJ.
Jeden komentarz do “5 pomysłów: Jak przyjąć dzieci z Ukrainy w szkole?”